Upały w miejscu pracy

Nie da się ukryć, wyczekiwane lato jest w końcu z nami, a razem z latem – wysokie temperatury. Od kilkunastu lat, a może i dłużej nasz kraj dotykają fale gorąca. Dzieci się cieszą, w końcu mają wakacje. Dorośli już trochę inaczej to widzą 😉 W ostatnim czasie, w roku 2019, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odnotował rekordowy pomiar 38,2ºC w miejscowości Radzyń w województwie lubuskim. Gorąco, prawda? 😊

W takie temperatury w pracy, każdy radzi sobie, tak jak może. W ruch idą wiatraki, ubiór lżejszy niż skrzydła motyla 🩳 👚, klimatyzacja pracuje na najwyższych obrotach. Ci, co mogą zostają w domu i chronią się przed upałem. A co z pracownikami, którzy jeżdżą do zakładu pracy lub wykonują swoją pracę na zewnątrz, np. na placu budowy? Czy polskie prawo przewiduje prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w temacie pracy przy wysokich temperaturach? Przyjrzyjmy się Kodeksowi Pracy i towarzyszącym mu rozporządzeniom  🔎.

📢WODA

Przepisy stanowią: pracodawca zapewnia pracownikom wodę zdatną do picia zawsze, nie tylko gdy jest gorąco. Warunek szczegółowy to taki, że miejsce poboru wody, powinno znajdować się nie dalej niż 75 m od stanowiska pracy.

Przy szczególnie trudnych warunkach pracy, np. prace rozbiórkowe, praca w zbiornikach:

❗️ gdy na zewnątrz temperatura wynosi 25 ºC, a

❗️ w pomieszczeniach zamkniętych minimum 28 ºC pracodawca dostarcza zimne napoje 🥤.

📢KLIMATYZACJA, ROLETY

Tutaj sprawa, wygląda tak, że pracodawca nie jest zobowiązany do zakładania klimatyzacji czy wiatraków w pomieszczeniach.

Na szczęście coraz więcej zakładów pracy wyposażonych jest w klimatyzacje, które przynoszą przyjemny chłód i wytchnienie. Wtedy już pracodawca zobowiązany jest do przeprowadzania regularnych przeglądów instalacji i utrzymania ich dobrego stanu technicznego. Odgrzybianie i czyszczenie to stały element takich przeglądów. Zaniedbana klimatyzacja zamiast „pomagać”, może negatywnie wpływać na samopoczucie i zdrowie pracowników, ale o tym kiedy indziej 😉

📢SKRÓCONY CZAS PRACY

Pracodawca jeśli uzna za stosowne może skrócić czas pracy, ale nie jest do tego zobowiązany przepisami prawnymi. W praktyce możemy spotkać się ze zwiększeniem ilości przerw dla pracowników czy wcześniejszym rozpoczynaniem dniówki.

Poniżej link do apelu dla pracodawców wystosowanego przez Głównego Inspektora Pracy w sprawie pracy w upały.

Główny Inspektorat Pracy | Chrońmy zdrowie podczas upałów! (pip.gov.pl)

📢ZDROWIE

Wysokie temperatury stanowią niebezpieczeństwo dla naszych organizmów, dlatego gdy tylko poczujemy się źle, zgłaszajmy takie sytuacje bezpośrednim przełożonym. Obserwujmy naszych kolegów i koleżanki. Być może będą potrzebować naszego wsparcia. Wodę dostarczajmy często i małymi łykami, by utrzymywać stały poziom nawodnienia. Nakrycie głowy to kolejna rzecz, o której nie zapominajmy przy pracach na otwartej przestrzeni 👒.

Niech moc w upały będzie z nami! 😊

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *